Teraz, dalszy ciąg Pogaduszek tutaj:
http://maria-mojawizjazdrowia.blogspot.com/

wtorek, 30 listopada 2010

Propolis czyli kit pszczeli i jego zastosowanie.


Propolis czyli kit pszczeli i jego zastosowanie.

Propolis, zwany też kitem pszczelim jest produktem pochodzenia naturalnego i posiada moc bakteriobójczą. W skład jego wchodzi cała gama cennych mikroelementów tworząca wraz z witaminami, proteinami, glikozydami pożyteczny komponent dla naszego organizmu.
Wiely lekarzy przekonało się naocznie, że kit pszczeli poprawia wzrok, leczy stany zapalne jelit i przewodu pokarmowego, łagodzi stany nerwowe, poprawia samopoczucie, pamięć i sprawność fizyczną, wpływa na wszelkiego rodzaju oparzenia skóry, odleżyny, owrzodzenia żylakowate i egzemy. Jednym słowem jest preparatem o cudownych nieomal właściwościach leczniczych.
Domowe recepty, sporządzone na bazie kitu pszczelego, kupionego najlepiej wprost od pszczelarza są naprawdę bardzo skuteczne w zwalczaniu różnych dolegliwości.

Do użytku wewnętrznego zaleca się:
1. Propolis na mleku,
2. Propolis na spirytusie,
3. Propolisowią emulsję wodno- spirytusoą.

Ad.1 Propolis na mleku zaleca się przede wszystkim dzieciom, osobom starszym i wszystkim tym, którzy pragną przeprowadzić kurację 4-6 tygodniową profilaktyczną lub w celach terapeutycznych..
Propolis na mleku stosuje się przy astmie, bronchitach i depresjach.
Sposób przygotowania:
(5% -10%)
Do 1 litra wrzącego, pełnotłustego mleka dodać 500-100g dokładnie rozdrobnionego kitu pszczelego. Mieszać ok. 10 minut drewnianą łyżką, potem przefiltrować przez poczwórną gazę do szklanego słoika. W czsie stygnięcia tworzy się na powierzchni mleka warstwa wosku, którą należy usunąć. Otrzymany produkt jest gotowy do użytku.
(Jest to 5% lub 10% propolis).
Przechowywać w lodówce. Zażywa się 2-3 razy dziennie po jednej łyżce stołowej ½-1 godz.po posiłkach.

Ad 2. Propolis na spirytusie stosowany jest w medycynie najczęściej
pod tą postacią, gdyż jest bazą wyjściową dla różnego rodzaju komponentów.
Propolizat alkoholowy ma zastosowanie przede wszystkim przy wszelkiego rodzaju owrzodzeniach, ropiejących ranach, odleżynach, przy zapaleniu gardła i uszu, anginie i przeziębieniach.
Sposób przygotowania:
(20%)
Do ½ litra spirytusu 95% dodać 100g rozdrobnionego propolisu i butelkę zakorkować. Postawić na 10-14 dni w ciepłym i ciemnym miejscu. Wstrząsać kilkakrotnie w ciągu dnia. Po 14 dniach można nalewkę zlać i przefiltrować do buteki z ciemnego szkła.
Przechowywać w ciemnym miejscu.

Przy anginie zażywa się 3-4 razy dziennie po 30-40 kropli po jedzeniu. Przedtem należy gardło wypłukać naparem z szałwii. Krople należy dobrze zmieszać ze śliną i połknąć-potem nie jeść i nie pić przez 1-2 godzin.

Ad3. Propolizatem wodno-spirytusowym o stężeniu 0,2% leczy się wykwity skórne, płucze ropiejące rany, ma zastosowanie przy przeziębieniach, nieżytach błon śluzowych, katarach, używa się do kompresów

Sposób przyrządzania:
(0,2%)
Zmieszać10 ml roztworu spirytusowego (20%) z 60 ml przegotowanej i ostudzonej wody. Otrzymany roztwór ma kolor mleczno- kremowy. Przy nieżytach błon śluzowych nosa propolizat przynosi znakomitą ulgę. Przy katarze zakrapla się do nosa kilka razy dziennie po 3-4 krople.

Do użytku zewnętrznego zaleca się maść propolisowi: ma ona zastosowanie przy wszelkiego rodzaju oparzeniach, odmrożeniach, ranach, wrzodach, hemoroidach. Żylakach, odleżynach.

Sposóbprzygotowania:
((10%-15%)
70g euceryny lub wazeliny,
20g lanoliny
roztopić w naczyniu emaliowanym,
dodać 10-15g kitu pszczelego i wstawić do większego naczynia gorącą wodą. Mieszać około 1o min drewnianą lub szklaną łopatką. Przecedzić przez podwójną gazę do słoiczka, gdy zastygnie stanowi gotową maść.
Maść kładzie się 2x dziennie cienką warstwą na chore miejsca i przykrywa 4 warstwami gazy i bandażem.

Propolis jest tym lekiem, który leczy nawet gronkowca. Propolis leczy tkankę kostna i chrzęstną a nawet uzupełnia ubytki kostne.

Na podstawie książki:
Leki z Bożej Apteki - Jan Schulz i Edyta UberhProducentami kitu są pszczoły. Sporządzają go z soków roślinnych, z kleistych substancji drzew liściastych i iglastych, dodają pyłki kwiatowe i własną ślinę w celu przeróbki na ten wspaniały lek bakteriobójczy. Pszczołom jest potrzebny do uszczelniania swojego”gniazda”. Pomaga przy utrzymaniu stanu sanitarnego w ulu.
Jedna rodzina pszczela może wyprodukować w sezonie około 300g kitu, dlatego też jego cena jest wysoka.

Skuteczność tego leku odczułam na własnej skórze.Wiele lat temu chorowałam na owrzodzenie dwunastnicy..bardzo często trzeba było wzywać pogotowie ratunkowe..Mój mąż miał zawsze kilka rodzin pszczelich. Początkowo nie wiedzieliśmy nic o właściwościach leczniczych kitu.
Mąż dużo czytał na temat – pszczelarstwa i dowiedział się między innymi o kicie. Robiliśmy więc propolis wg przepisu i stosowany był szczególnie przy skaleczeniach.
Póżniej zaczęłam go stosowac wewnętrznie, rozcieńczając go wodą z miodem. Niedługo moje dolegliwości ustały, a kiedy już znacznie póżniej zrobione miałam prześwietlenie żołądka, po owrzodzeniu nie było śladu. Dlatego mam odwagę szczególnie polecać ten fenomenalny lek.

==========
English:
http://en.wikipedia.org/wiki/Propolis


4 komentarze:

KarenHarveyCox pisze...

Just stopped by to say hello Maria. I hope that you are enjoying the holiday season.

Karen

david santos pisze...

Hello, MARIA!
I love you! have a nice day!!!!!!

Charli and me pisze...

Hello Maria, this is a very interesting post and something I had not heard of before. Thank you for posting. I hope you have a lovely week. Happy saint Nicholas Day ♥

Theresa @ Take A Sentimental Journey pisze...

Dropping by to say hello to my sweet Maria.I surely have missed you my dear !

Related Posts with Thumbnails

Moje 80-te Urodziny/ My 80th Birthday

moje tańce
Try JibJab Sendables® eCards today!